Motoryzacja

Co należy wiedzieć o relingach na dach?

Po co nam relingi?

Relingi na dach zamontowane mogą być w niemal każdym samochodzie. Ich obecność jest najczęściej opcjonalna. Właściciele samochodów bez relingów najczęściej decydują się na ich instalację w związku z zaplanowanym wykorzystaniem dachowego bagażnika.

Relingi na dach to tak naprawdę dwie belki podłużne, które są umieszczone na nadwoziu. Elementy, które umożliwiają instalację poprzecznych belek, wykorzystywanych do mocowania ładunków, takich jak rower, narty czy też bagażowe boxy. Wyposażenie pojazdu w bagażnik dodatkowy zwiększa znacznie jego przewozowe możliwości. Większość rozwiązań, które są dostępne na rynku mocuje się właśnie na relingach. Zanim się zdecydujemy na montaż takiego rodzaju elementów, zastanówmy się nad tym, do czego nam mają tak naprawdę służyć.

Czy warto zamontować relingi?

Mocowania dodatkowe z całą pewnością się przydadzą osobom, które zamierzają podróżować ze sprzętem o bardzo dużych gabarytach. Montaż dachowych relingów pozwala nam na bezpieczne, jak i także na stabilne przewożenie ładunku o naprawdę sporej wadze oraz rozmiarze. Sprawdzi się wręcz doskonale w przypadku kilku rowerów oraz sprzętu do zimowych sportów. Warto zauważyć jednak, że montaż na stałe relingów nie jest konieczny do wykorzystywania powierzchni dachu w transportowych celach. Na rynku znajdziemy także takie bagażniki dachowe, które są przeznaczone do pojazdów pozbawionych właśnie relingów. W zestawach tego typu stosowane są belki osadzana na stopach specjalnych. Aby podjąć słuszną decyzję powinniśmy dokładnie zapoznać się z powyższymi informacjami.