Deserowe wino swoją nazwę (franc. Vin de dessert) zawdzięcza porze, o której najczęściej jest spożywane. Ze względu na swoje walory smakowe podaje się je bowiem zwykle po posiłku, do ciast i rozmaitych deserów, które doskonale uzupełnia.
Zazwyczaj są to wina dość mocne – zawartość alkoholu w nich oscyluje w okolicach 14-22% – i przede wszystkim słodkie lub półsłodkie. Cechuje je zatem wysoka zawartość niesfermentowanego cukru, który naturalnie otrzymuje się poprzez wykorzystanie do ich produkcji winogron bogatych w cukry. Ten typ owocu wymaga jednak bardzo specyficznych i korzystnych warunków klimatycznych, co przekłada się na cenę win deserowych. Opisywane odmiany winogron najczęściej występują w regionach położonych wokół Morza Śródziemnego, a zatem najpopularniejsze wina tego typu pochodzą z południa Europy – z krajów takich jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja czy Grecja.
Najwyżej cenionymi winami deserowymi są wina półsłodkie, które zawierają w sobie od 4 do 6% cukru i cechują się wysoką mocą (18-22%). Chcąc takie kupić, należy się zainteresować odmianą porto, madera, samos albo sherry.
Deserowe wino to idealny wybór zarówno do deserów podawanych na ciepło, jak i tych na zimno – sprawdzi się więc zarówno jako dodatek do szarlotki czy sufletu czekoladowego, jak i lodów. Pasują jednak również do ziół, owoców morza czy słodkich serów, a także dań z cielęciną. Warto je serwować nieco schłodzone (10-2°C) i wziąć pod uwagę to, że wino deserowe lubi oddychać – dobrym pomysłem jest więc dekantacja przynajmniej godzinę przed podaniem go. Proces ten zagwarantuje uwolnienie przyjemnych aromatów.