Aktualności

Jak dbać o wzrok?

Odpowiednia pielęgnacja oczu jest ważna dla utrzymania zdrowego widzenia i jasnego wzroku przez całe życie. Każdy powinien mieć coroczne badanie rozszerzonego oka, nawet jeśli nie nosisz soczewek korekcyjnych i nie masz żadnych objawów problemów ze wzrokiem. Kompleksowe badanie rozszerzonego oka może wykryć wiele powszechnych chorób oczu na ich najwcześniejszym etapie, kiedy są najłatwiejsze do wyleczenia. Wczesne wykrycie i leczenie może pomóc zachować wzrok i zapobiec trwałej utracie wzroku.

Jak często należy wykonywać kompleksowe badanie rozszerzonego oka?

Kompleksowe badanie rozszerzonego oka obejmuje ocenę Twojego wzroku i stanu zdrowia Twoich oczu. Zwykle trwa to dłużej niż rutynowe badanie wzroku, które mierzy, jak wyraźnie widzisz na tablicy ściennej.

Podczas kompleksowego badania rozszerzonego oka lekarz umieszcza krople w oczach, aby poszerzyć lub rozszerzyć źrenice — czarne kręgi w środku tęczówek (kolorowa część oka). To rozszerzenie pozwala lekarzowi lepiej zbadać wnętrze oczu i szukać wczesnych oznak choroby. Źrenice zwykle pozostają rozszerzone przez kilka godzin po egzaminie. Ponieważ rozszerzenie powiększa źrenice i wpływa na ilość światła wpadającego do oczu, możesz chcieć ograniczyć swoją aktywność przez kilka godzin po egzaminie.

Co się dzieje podczas kompleksowego badania rozszerzonego oka?

Najpierw zostaniesz zapytany o wszelkie schorzenia występujące w Twojej rodzinie, a także o wszelkie schorzenia lub leki, które mogą wpływać na twoje oczy lub wzrok. Zostaniesz również zapytany o wszelkie objawy, których możesz doświadczać, takie jak niewyraźne widzenie lub problemy z widzeniem w nocy. Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli ostatnio wystąpiły jakiekolwiek zmiany w widzeniu lub jeśli doznałeś urazów głowy lub oczu.

Następnie lekarz sprawdzi, jak dobrze widzisz w różnych odległościach, korzystając z wykresu oka. Jeśli potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu, zostanie to ustalone w tym momencie.

Twój lekarz zbada również zewnętrzną stronę każdego oka pod kątem oznak urazu lub choroby – takich jak zaczerwienienie, obrzęk lub drenaż oka – i zmierzy ciśnienie wewnątrz każdej gałki ocznej (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe może być oznaką jaskry.

Pamiętaj, że coroczne kompleksowe badanie rozszerzonego oka to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowy i wyraźny wzrok! klinika okulistyczna warszawa