Bez kategorii

Jak dobrać odpowiedni osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to urządzenie, dzięki któremu można pozbyć się wilgoci z wnętrza domu czy mieszkania. Wilgoć może pojawiać się w wyniku nieszczelności, jest związana z porą roku lub zalaniem domu. Jej nadmiar w murach może sprzyjać rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, które powodują nie tylko wykwity na ścianach – mogą być groźne dla zdrowia.

Skąd bierze się nadmiar wilgoci?

Nadmiar wilgoci w murach może mieć związek z nieszczelnością dachu, nieprawidłową izolacją i ociepleniem ścian czy fundamentu. Wilgoć może występować, jeśli na działce poziom wód gruntowych jest wysoki, pojawia się również przy niesprawnej wentylacji. Zawilgocenie ścian może mieć również związek z ich zalaniem – przyczyn występowania wilgoci jest wiele, jednak warto ustalić przyczynę tego zjawiska. Osuszacz powietrza nie zda się na wiele, jeśli np. wilgoć będzie swobodnie przenikała do ścian poprzez dziurawy dach.

Osuszacz powietrza – rodzaje urządzeń

Osuszacze powietrza https://erli.pl/do-domu-osuszacze-powietrza,2790 występują w wielu wariantach – od urządzeń miniaturowych po naprawdę pokaźnych rozmiarów sprzęt. Wybór odpowiedniego osuszacza powinien zależeć od jego przeznaczenia oraz od powierzchni pomieszczenia, w którym należy obniżyć poziom wilgotności. W domach, mieszkaniach i biurach sprawdzają się mniejsze osuszacze, których wydajność wynosi od 5 do 40 litrów/24h. Są one dedykowane do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, dlatego też wyróżniają się niską emisją hałasu i estetycznym, czasem nawet designerskim wyglądem. Pobierają stosunkowo niewiele energii i mogą pracować nieustannie. Jeśli ktoś poszukuje osuszacza powietrza na budowę to powinien sięgnąć po model profesjonalny – takie urządzenia posiadają wydajność na poziomie 20-100 litrów wody/24h. Budowlany osuszacz powietrza powinien mieć metalową obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz filtr powietrza, który pozwala na wydajną pracę nawet w warunkach zapylenia.

Czym kierować się przy zakupie?

Podczas wyboru osuszacza powietrza należy dokładnie wiedzieć, do jakiego celu ma być używany sprzęt. Mały, domowy osuszacz z pewnością nie sprawdzi się na budowie. Kryterium wyboru to zarówno wydajność urządzenia, jak i powierzchnia, na której może pracować sprzęt. Warto zwracać uwagę na generowany hałas oraz pobór mocy, który wpływa na wysokość rachunków za energię. Osuszacze budowlane są najdroższe, jednak można je wypożyczyć na kilka czy kilkanaście dni – robi tak wiele osób, które chcą osuszyć mury na placu budowy, np. po wykonaniu tynków. Podczas zakupów warto zwracać uwagę również na opinie użytkowników, którzy już zdecydowali się na zakup.