Rolnicy, ogrodnicy i użytkownicy małych ogródków działkowych każdego sezonu zmagają się z problemem zarazy grzybowej. Nie zawsze grzyb rozwija się w takim samym stopniu, jednak trudno przewidzieć, czy zagrożenie wystąpi i na jaką skalę. Stąd działanie profilaktyczne jest jak najbardziej wskazane i powinno być systematycznie stosowane. Problem grzyba dotyka najczęściej upraw ziemniaczanych, rzepaku, drzew i krzewów owocowych oraz zbóż. Powszechnie znany mączniak to zmora dla jęczmienia i pszenicy. Środki do zwalczania grzybów atakujących rośliny, które nazywane są fungicydami, skutecznie chronią uprawy rolne i działkowe przed rozwojem choroby.
Spis treści
Fungicydy – funkcja wyniszczająca, interwencyjna i zapobiegawcza
Preparaty grzybobójcze mają na celu zniszczenie grzyba w zarodku i nie dopuszczenie do jego rozprzestrzeniania się w strukturze rośliny uprawnej. Rozwój patogena grzybowego prowadzi do degradacji tkanek roślinnych. Interwencja w roślinę (np. drzewo owocowe czy warzywo) to proces leczniczy, chroniący przed grzybem i pomagający w prawidłowej wegetacji od stadium początkowego do finalnego. Zaleca się, by środki do zwalczania grzybów atakujących rośliny https://www.gardenowo.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/srodki-ochrony-roslin/grzybobojcze/stosować zapobiegawczo. Nie warto czekać aż grzyb zainfekuje uprawę. Lepiej zastosować preparat wcześniej, profilaktycznie, w pierwotnym etapie wzrostu rośliny uprawnej.
Podział środków do zwalczania grzybów atakujących rośliny
Fungicydy można podzielić na systemiczne i kontaktowe. Te pierwsze wnikają w głąb struktury rośliny i hamują procesy chorobowe wywoływane przez grzyba. Wśród tych preparatów znane są takie, jak: Amistar, Topsin, Tarcza Łan. Fungicydy kontaktowe działają wyłącznie na powierzchni rośliny, uniemożliwiając proces kiełkowania grzyba na zewnętrznej warstwie tkanki roślinnej. Do znany kontaktowych preparatów grzybobójczych zalicza się Penncozeb, Geoxe, Syllit, Faxer, Mirage, Chorus, Drum.
Jakie uprawy grzyb atakuje najczęściej?
Do upraw szczególnie zagrożonych chorobą grzybową należą: ziemniaki, rzepak, drzewa owocowe (szczególnie jabłonie), warzywa kapustne, zboża – pszenica, jęczmień, krzewy winorośli. Należy właściwie zastosować odpowiedni fungicyd do określonej uprawy owoców, warzyw i zbóż. W przypadku problemu z doborem, warto skorzystać z profesjonalnej porady. Niewłaściwie dobrany fungicyd może spowodować więcej szkód niż korzyści.