Bez kategorii

Odkurzacz przemysłowy

Odkurzacz przemysłowy (lub odciąg przemysłowy) to rodzaj aparatury przemysłowej stosowanej do sprzątania w obiektach przemysłowych, produkcyjnych i instytucjonalnych.

To rodzaj odkurzacza przeznaczonego do przenoszenia dużych ilości powietrza lub gazu przez filtr do zbiornika na pył lub pojemnika na pył. Są często stosowane w projektach przemysłowych i do usuwania zanieczyszczeń z twardych powierzchni, w tym dróg, chodników, torów kolejowych i budynków. Zwykle poruszają się na kołach i mogą posiadać siedzisko.

Odkurzacze, jak powszechnie wiadomo, są stosowane przede wszystkim do usuwania pyłu z powierzchni. Pozwalają na sprawne usunięcie zabrudzeń, ziaren, piasku i cząstek żywności. Usuwają one również pył z suchych materiałów, takich jak cement i bruk.

Odkurzacze tego rodzaju są również szeroko stosowane w przemyśle węglowym, cementowym, wapienniczym i nawozowym. Odkurzacze przemysłowe są szeroko stosowane w środowiskach, gdzie potrzebny jest sprzęt do usuwania cząstek pyłu z gazów spalinowych. W większości zastosowań odkurzacze przemysłowe są napędzane silnikami elektrycznymi i nie ma ograniczeń, co do miejsca ich zastosowania.

Odkurzacze przemysłowe bywają stosowane do usuwania pyłu z przyrządów monitorujących jakość powietrza, takich jak monitory cząstek stałych, analizatory gazu i przepływomierze.

Odkurzacz przemysłowy składa się zwykle z filtra, pojemnika do zbierania pyłu i silnika elektrycznego. Filtr to zwykle filtr workowy lub kasetowy. Pojemnik do zbierania pyłu to zwykle lej, bęben lub kosz. Silnik elektryczny jest zwykle silnikiem indukcyjnym klatkowym. Odbiór pyłu i śmieci następuje w wyniku zasysania.