Panele słoneczne działają w zasadzie przez cały rok, ale na naszej geograficznej szerokości zimą słońce zagląda do nas niestety na krótko. W rezultacie w miejscu grudniu oraz styczniu powstaje jedynie mniej więcej pięć procent energii produkowanej przez tak zwane fotoogniwa. Chłodzenie korzystne fotoogniw uzyskać można dzięki zastosowaniu cieczy do odbioru samego ciepła.
Koncepcja ta została tak naprawdę stworzona do skonstruowania tak zwanych słonecznych kolektorów hybrydowych. Stanowią one połączenie kolektora słonecznego cieczowego, który służy do podgrzewania wody właśnie z fotowoltaicznym panelem. Efektywność takowej konstrukcji, a więc ilość przez nią produkowanej energii – łącznie termicznej elektrycznej – jest znacznie większa niż w przypadku zastosowania dwóch urządzeń niezależnych.
Gdy zdecydowaliśmy się już na panele słoneczne, to warto wybrać firmę, która oferuje nam możliwie najlepszą ofertę. Nie powinna to być jedynie oferta o najkorzystniejszej cenie. Przede wszystkim powinna to być oferta, które panele są naprawdę wysokiej jakości oraz wykonane są z najlepszych materiałów. Na pewno takowych na rynku nie brakuje. Jednak pamiętajmy o tym, że wciąż na rynku znajdziemy masę paneli słonecznych chińskich, które niestety nie grzeszą jakością. Takowych raczej chcemy unikać. Po prostu nie spełniają one swojej roli. W związku z tym serdecznie za nie podziękujemy. Gdy nasz budżet jest mocno ograniczony, to powinniśmy się zdecydować na uzyskanie dofinansowania.