Dom

Ozonowanie mieszkania – dezynfekcja bez użycia chemii

Ozonowanie jest coraz bardziej popularne. Rozwiązuje wiele problemów, związanych z komfortem użytkowania pomieszczeń. Polega na dezynfekcji przy użyciu ozonu, który ma silne właściwości utleniające.

Co daje ozonowanie?

Zabieg neutralizuje wszystkie nieprzyjemne zapachy. Ozonowanie mieszkania pomaga w pozbyciu się aromatu stęchlizny, dymu papierosowego lub wilgoci. Przeprowadzone po remoncie, usuwa zapachy farb i lakierów. Jego zastosowanie zalecane jest po pożarze lub zalaniu mieszkania. Jednak najważniejszym wartością ozonowania jest zabicie bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Ozon jako gaz, może dotrzeć do wszystkich zakamarków pomieszczenia, nawet do szaf i przewodów wentylacyjnych. Jego prawidłowe użycie daje pewność, że nigdzie nie zostały żadne, niepożądane mikroorganizmy.

Jak przeprowadzić ozonowanie?

Zabieg lepiej oddać w ręce profesjonalisty. Ozon jest nie tylko groźny dla bakterii i wirusów, ale dla wszystkich organizmów żywych. Osoba, która zajmuje się taką dezynfekcją, powinna mieć specjalny kombinezon i odpowiednią wiedzę (m.in. o tym jakie stężenie gazu zastosować). Ozonowanie mieszkania wymaga przygotowań. Z pomieszczeń należy usunąć wszystkie rośliny i zwierzęta. Ponieważ ozon jest silnym utleniaczem, pośrednio wpływa również na starzenie się przedmiotów (utlenianie), dlatego rzeczy cenniejsze także warto wynieść z mieszkania. Generator ozonu musi pracować kilka godzin w zależności od wielkości pomieszczenia i wydajności sprzętu.

Ozonowanie mieszkania pozostawia w nim przyjemny zapach (jak po burzy). Trzeba jednak pamiętać, że o ile przy pozbyciu się zapachu po remoncie wystarczy jednorazowy zabieg, o tyle przy problemie pleśni czy grzybów, będzie trzeba powtarzać go regularnie.